O alternatywnych źródłach energii -Wikipedia
Alternatywne źródło energii - rodzaj pozyskiwania energii niezależny od dużych, instytucjonalnych dostawców. Energia ta wykorzystywana jest do zasilania zakładów, miast, często wytwarzana przez gospodarstwa domowe, będące jej konsumentami. Są to przede wszystkim:
Mała elektrownia wodna
wiatrak / turbina wiatrowa
koło wodne / Energia prądów morskich, pływów i falowania
kolektor słoneczny / ogniwa fotowoltaiczne
biogaz
biomasa
energia geotermalna
energia słoneczna
energia powietrzna / energia wiatru
energia wodna
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Alternatywne_źródło_energii
Po co stosuje się pompy ciepła?
Większość z nas chce dzisiaj korzystać z nowoczesnych rozwiązań, które mają naprawdę wiele zalet. Dlaczego? Pozwalają nam one na szybszą i bardziej wydajną pracę, a czasami sprawiają, że nasze życie staje się o wiele komfortowe. Jednym z takich rozwiązań jest pompa ciepła, której zadaniem jest ogrzewanie budynku.
W Polsce funkcjonalny system grzewczy to absolutna podstawa, zwłaszcza zimą, kiedy temperatury potrafią spadać bardzo mocno poniżej zera, a przecież chyba nikt z nas nie chce marznąć we własnym mieszkaniu. Pompy ciepła mają wiele zalet, dlatego nie można się dziwić, że obecnie coraz więcej osób decyduje się na ich zainstalowanie, oczywiście pod okiem najlepszych specjalistów.
Jak dobrać pompę ciepła? Podpowiada Wikipedia
Pompa ciepła uzyskuje największe skuteczności energetyczne w połączeniu z ogrzewaniem niskotemperaturowym (ogrzewanie podłogowe). Nowo budowany obiekt powinien posiadać świadectwo energetyczne, z którego można skorzystać przy doborze mocy pompy ciepła. Moc pompy ciepła dobiera się w oparciu o projektowe obciążenie cieplne budynku. Zapotrzebowanie na ciepło dla domu zależy od wielu czynników jak powierzchnia budynku, budowa ścian, ilość i rozmieszczenie otworów okiennych i drzwiowych i wiele innych.
Przy projektowaniu systemów grzewczych z pompą ciepła mamy do wyboru kilka rozwiązań:
system monowalentny ? pompa jest jedynym urządzeniem grzewczym;
system biwalentny alternatywny ? w systemie pracują dwa urządzenia; po osiągnięciu określonej temperatury zewnętrznej pompa wyłącza się i włącza się drugie urządzenie np. kocioł gazowy lub olejowy;
system biwalentny równoległy ? w systemie pracują dwa urządzenia; po osiągnięciu określonej temperatury zewnętrznej włącza się drugie urządzenie i od tej pory obydwa urządzenia pracują równocześnie.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pompa_ciepła