Nowe sposoby na grzanie w domu

ło rekuperatorekuperator ? urządzenie stosowane w systemach wentylacyjnych, które umożliwia rekuperację (odzyskiwanie) ciepła z powietrza wywiewanego z budynku lub instalacji przemysłowej. Rekuperator jest wymiennikiem ciepła.

Nowe sposoby na grzanie w domu rekuperacja gdańsk
Poprawa działania systemu grzewczego z pewnością przyniesie spore oszczędności, jedną z ciekawych możliwości jest . Co należy wiedzieć o bilansie cieplnym?

Najlepsza encyklopedia; Hasło rekuperator

ekuperator ? urządzenie stosowane w systemach wentylacyjnych, które umożliwia rekuperację (odzyskiwanie) ciepła z powietrza wywiewanego z budynku lub instalacji przemysłowej.

Rekuperator jest wymiennikiem ciepła. Do przekazania ciepła z wydmuchiwanego powietrza do nadmuchiwanego stosuje się różne konstrukcje rekuperatorów:

z czynnikiem pośrednim (np. glikol albo freon):
z obiegiem samoczynnym w tym rurka ciepła,
z obiegiem wymuszonym także pompy ciepła
rekuperatory przekazujące ciepło przez przegrodę płytową:
krzyżowe - Powietrze przepływa przez ustawione do siebie prostopadle kanały. W jednym przepływa ciepłe powietrze wywiewane z zew. ogrzewając rząd kanałów z powietrzem z zewnętrza. Sprawność tego typu rekuperatora waha się od 50-70% odzysku ciepła, stosując jednak dwa wymienniki-szeregowo osiągnąć można sprawność do 90%
przeciwprądowe - Kanały powietrza ustawione są równolegle przez co strumień powietrza zimnego skierowany jest w przeciwnym kierunku do ciepłego. Sprawność tego typu rekuperatorów sięga nawet do 95% odzysku ciepła (przy stosowaniu wymienników przeciwprądowych o spiralnym kształcie kanałów)
W niektórych instalacjach wentylacyjnych rekuperatory zastępuje się regeneratorami, zmieniającymi styczność z powietrzem wydmuchiwanym i wdmuchiwanym (np. wymienniki obrotowe). Dzięki temu uzyskuje się również możliwość odzyskiwania pary wodnej.

Rekuperacja umożliwia ograniczenie strat ciepła spowodowanych wentylacją budynku. Rekuperator umożliwia zmniejszenie o 80% energii potrzebnej do ogrzania nawiewanego powietrza.

Stosowanie rekuperacji w nowych obiektach budowlanych jest obowiązkowe w budynkach przeznaczonych na pobyt 100 lub więcej osób (20m3/h na osobę) lub o wymianie powietrza w wentylacji mechanicznej powyżej 500m3/h.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rekuperator


Tania eksploatacja budynku- co i jak

Minimalizacja strat ciepła jest ważnym elementem optymalizacji cieplnej każdego budynku. Zakres działań zależy od stanu w jakim jest budynek oraz od budżetu przeznaczonego na zmniejszenie strat ciepła. Oczywiście podstawą jest docieplenie budynku odpowiednia warstwą izolatora. Najczęściej wykorzystuje się styropian w dużych płytach o odpowiedniej grubości.

Kolejnym krokiem powinna być kontrola ogrzewania oraz jego ewentualna modernizacja, ponieważ stary piec C.O. może przynosić bardzo duże straty energetyczne, które przecież kosztują. Ważna może być też kontrola szczelności okien, drzwi oraz dobra wydajność wentylacji w budynku.


Ciepło ucieka

Energetyczna wydajność cieplna budynku determinuje jego zdolność do gromadzenia i utrzymywania ciepła. Jego optymalizacja pozwala zwiększyć skuteczność naszego ogrzewania, przez co rachunki za ogrzewanie będą niższe.

Identyfikacja problemów z izolacją budynku nie jest zadaniem prostym, zwłaszcza jeżeli ktoś w ogóle się tematem nie interesuje. Takie poszlaki jak wilgoć na ścianach czy oknach lub wrażenie przeciągu mogą z powodzeniem wskazać nam miejsca mostów termicznych, gdzie ciepło najbardziej ucieka z budynku.



© 2019 http://mieszkania-wroclaw.net.pl/