Zastaw

ły. Od roku 2008 ceny zaczęły maleć. W efekcie osoby, które przeczekały mogły kupić to samo mieszkanie (miasto, osiedle, metraż) za zdecydowanie niższą kwotę. Dobrze jest nie zapominać...o fakcie, że kredyt hipoteczny bierze

Dodane: 04-10-2014 09:37
Zastaw , że aby kupić nieruchomość na kredyt i na tym nie stracić, dobrze jest zgłębić temat. Podczas tzw. boomu na rynku nieruchomości, ceny mieszkań bardzo gwałtownie wzrastały. Od roku 2008 ceny zaczęły maleć. W efekcie osoby, które przeczekały mogły kupić to samo mieszkanie (miasto, osiedle, metraż) za zdecydowanie niższą kwotę. Dobrze jest nie zapominać...o fakcie, że kredyt hipoteczny bierze się najczęściej na 30 lat. To bardzo długi okres kredytowania. Jeśli przepłaciliśmy za naszą nieruchomość, to sytuacja robi się kłopotliwa - wartość spada, a rata kredytu pozostaje wysoka.

Bank?

Myślę, że instytucje finansowe ponoszą sporą winę, bo udzielały kredytów bez odpowiedniego zabezpieczenia, na przykład z zerowym wkładem własnym (mowa oczywiście o kredytach hipotecznych). Dopiero od tego roku Komisja Nadzoru Finansowego zarządza obowiązkowy wkład własny wynoszący 5%, od 2015 roku będzie to już 10%, a za dwa lata 15%. Nie ma już tez szansy zaciągnięcia kredytu w obcej walucie, chyba że się w tej walucie zarabia. Można narzekać, że te restrykcje wpłyną na spadek udzielanych kredytów hipotecznych, ale w konsekwencji nie będzie też tylu ludzi, mających problemy ze spłatą. Jest więc to dla ludzi tak naprawdę lepsze. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wkład własny jest niezwykle ważny, przy tak dużej inwestycji, jaką jest zakup mieszkania.


Banki

Ten sam problem dotyczy pożyczek, szczególnie długoterminowych, czyli hipotecznych. Duża ilość kredytów we franku pokazuje, jak przekonujący są doradcy. Wiele osób zaufało, nie zabezpieczając się w żaden sposób przed wzrostem kapitału do spłaty. Najwięcej stracili ci, którzy zdecydowali się na kredyt, kiedy frank był najtańszy. Jednak, wielu z nich po prostu nie zdawało sobie sprawy z ryzyka, ponieważ zaufali specjalistom.

Dlatego nie ufaj doradcom - podejmij mądre decyzje, poświęć czas, by dowiedzieć się więcej o produktach finansowych, czytaj blogi poświęcone tym tematem i wątki na forach internetowych. Pamiętaj - sam musisz zadbać o swoje pieniądze!


2.

Trudno ocenić, ze pożyczanie pieniędzy do banku na taki cel ma sens. Trzeba pamiętać, że przez resztę roku będziemy to spłacać. Albo i dłużej, w zależności od okresu kredytowania. Jeśli więc stać nas na kredyt, to może lepiej byłoby co miesiąc odłożyć określoną kwotę - powinniśmy uzbierać spory budżet, bo nie zapominajmy, że na pożyczaniu pieniędzy bank zarabia.

Trzeba spełniać swoje marzenia, jednak warto też dobrze przemyśleć, co się opłaca zrobić. Samodyscyplina w oszczędzaniu naprawdę się opłaca. Zanim weźmiesz kredyt na tegoroczny wyjazd, pomyśl czy nie lepiej pojechać za rok, ale za własne pieniądze.


Problemy ze spłatą?

Ilość niespłacanych pożyczek rośnie. Dlaczego Polacy nie spłacają zaciągniętych w banku pożyczek? Czy może odpowiedzialne są banki, bo źle skalkulowały ryzyko i zdolność kredytową? Czy też to wina kryzysu?

Bez wątpienia najlepiej spłacane są kredyty hipoteczne, nawet te w obcej walucie. Ale nawet w tym segmencie jest gorzej - zaległości jest coraz więcej.© 2019 http://mieszkania-wroclaw.net.pl/